|   | 
 • M.CAHİD CINGI

  KAYSERİ ERCİYES ÜZERİNDEN ULUSLARARASI TURİZMİN BİR AKTÖRÜ HALİNE GE

  Kayseri Büyükşehir Belediyemizin devasa yatırımları ile kış turizminin amiral gemisi haline gelen Erciyes, Türkiye’nin en büyük ve gelişmiş kış sporları ve turizm merkezlerinden biri olarak kayak severlerin ve turizmcilerin en gözde mekânı oldu.

  Son üç yıl içerisinde başlattığımız tanıtım atağı,  ulusal televizyon kanallarında yaptığımız reklam ve sponsorluklarla iç turizmde çok ciddi bir artış yaşadık. Sürekli yurt içinde ve yurt dışında çeşitli fuarlar ve sunumlara katılarak dünya insanlarına Erciyes’in gelmiş olduğu noktayı anlatıyoruz ve camiada bir bilinirlik oluşturmaya gayret gösteriyoruz. Allah’a şükür artık dünyada Erciyes bilinir hale geldi, kış turizmi dendiği zaman Türkiye’de artık Dağımız ön plana çıkıyor. Erciyes Dağı’ndaki sağlam alt ve üst yapı, son teknoloji mekanik tesisler, Alpler standardında pistler, donanımlı insan kaynağımız yurt dışında farklı pazarlara açılmamıza imkân sağladı.

  Geçtiğimiz yıl ilk defa ülkemizin siyaseten en önemli partneri olan ve konjonktürel olarak ticari ve turizm ilişkilerimizin de oldukça üst seviyede seyrettiği Rusya pazarına açıldık. Moskova Turizm Müşavirliğimiz ile yakın bir diyalog içerisinde Rusya pazarda etkili operatörler ve acentelerle görüştük, biz gittik sunumlar yaptık, uzmanlarını info tur kapsamında Erciyes’e getirdik. Bu süreç çok müsbet neticeler verdi ve Rusya’nın en büyük iki operatörü Erciyes’i kış destinasyonu paketlerine dahil etti. Genelde Avusturya, İsviçre ve Fransa’ya kayak turları düzenleyen operatörler Rusya pazarında Erciyes’i de satmaya başladılar. Böylelikle 29 Aralık 2017’de Kayseri tarihinde ilk defa Moskova-Kayseri arasındaki başlayan direkt charter uçak seferleri ile Rus turistler kayak sezonu boyunca her hafta kafileler haline Erciyes’e geldi. Rus misafirlerimiz hem şehir hem de dağ otellerinde konaklayarak Kayseri’nin mahalli lezzetleri pastırma, sucuk, mantıyı tatma imkânı buldular, Kapadokya’yı da gezerek bölgenin tarihi ve tabii güzelliklerini keşfettiler. Rus turistler buradan çok mutlu bir şekilde ayrıldı ve bu memnuniyetin eseri olarak 2018-2019 kayak sezonunda da Rus misafirlerimizi Kayseri’de ağırlamaya devam edeceğiz.

  Ayrıca geçen yıl yapılan Rusya operasyonunu bu yıl da bir diğer partner ülke olan Ukrayna ile gerçekleştirmek için yoğun bir çalışma yürüttük. İki yıldır Ukraynalı turizmciler ile dirsek teması halindeyiz ve biz katıldığımız fuarlarda, yaptığımız sunumlarda Erciyes’in kışın gelinebilecek en ideal tatil merkezi olduğunu anlattık. Ukrayna ile olan siyasi işbirliğimizi kış turizmi alanında da pekiştirme gayreti içerisine girdik. Oradaki güçlü operatörleri şehrimizde misafir ettik ve neticede bir Erciyes Kış Tatil Paketi oluşturuldu. Geçtiğimiz haftalarda Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yaptığımız kış turizm çalıştayında hem Kayseri’deki hem de Kapadokya’daki otelcilerimiz Ukraynalı turizm acenteleri ile buluştu. Kış ve kültür turizmini entegre ederek şehrimiz ve bölgemiz açısından çok verimli sonuçlar aldık. Ve şu ada Erciyes tatil paketi Ukrayna’da da satılmaya başlandı. 28 Aralık 2018’de başlayacak Kiev-Kayseri uçuşlarıyla misafirlerimiz gelip bir hafta şehrimizde kalacaklar.

  Netice itibariyle Kayseri Büyükşehir Belediyemiz’in şehrimizin turizm potansiyelini harekete geçirmek için ortaya koyduğu Erciyes Master Planı Kayseri’ye yabancı döviz girdisi katkısıyla da çok önemli hizmetler vermeye başladı. Uluslararası turizmde bir turist kahvaltısını yaparken dilim dilim ekmek ihraç ediyorsunuz; yemek ihraç ediyorsunuz; su ihraç ediyorsunuz ve en önemlisi Kayseri’nin kültürel ve tarihi değerlerini dünya insanına tanıtıp bir şehir markası oluşturuyorsunuz. Şimdiye kadar kısa bir süre içinde kazanılan uluslararası gelişmeleri görünce şehrimiz adına önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte yaşanacaklar bizlerin nabzını artırıyor.

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.