|   | 
 • 1 Ayda 20 Kilo Verin

  Kilo problemi olan insanların çoğu fazla kilolarından hızlı bir şekilde kurtulmak ister. Sihirli bir değnek arayışı içinde bütün kilolardan kurtulacaklarına inanırlar ama bu pek mümkün değil.
   
  Yıllarca yavaş yavaş aldığımız kiloları 1 hafta veya 1 ay gibi kısa bir sürede vermemiz beklenemez. Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği sağlıklı kilo kaybı miktarı haftada 1 kg dır. Bu miktar kişinin yaşına, metabolizma hızına, cinsiyetine ve kilosuna göre değişiklik gösterir. İnsanların zaaflarından faydalanmak isteyen para kazanmak isteyen insanlardan reklamlarda, gazetelerde, haberlerde duyduğumuz ‘1 AYDA 20 KG VERİN’ cümlesi kesinlikle hayal ürünüdür. Bu kadar kısa sürede bu miktarda kilo sağlıklı bir şekilde verilemez. Sağlıklı ve kalıcı bir kilo kaybı istiyorsanız televizyona değil bir beslenme uzmanına danışmalısınız.
   
  İlaçlara Güvenmeyin
   
  Fazla kilolardan kurtulmak için çeşitli yollar deneniyor. Bu yollardan biri de zayıflama ilaçları! Zayıflama ilaçları, bitki çayları ve bitkisel zayıflama haplarının sayısı her geçen gün artıyor. Peki, bu ilaçlar gerçekten bizi sağlıklı bir şekilde zayıflatıyor mu? Bitkilerden elde edilerek hazırlandığı iddia edilen birçok ürünün nereden toplandığı, içerisinde ne kadar, hangi bitkiden olduğu ve etken maddelerinin hangi dozajlarda nasıl bir etki göstereceğini bilmiyoruz. Mekanizmasını ve yan etkilerini (çarpıntı, baş dönmesi, halsizlik, saç dökülmesi vs.) bilmiyoruz. Bu yüzden hızlı zayıflamak isteyen birçok hasta, aşırı dozda tükettiği zaman hayatından olabilir.
   
  Son zamanlarda sosyal medyada büyük bir hızla yayılan zayıflama hapları, çayları, kahveleri vs. insanların hızlı kilo verme arayışına mükemmel bir cevap gibi görünse de durum öyle değil. Zayıflama ilaçlarının pek çoğu hızlı kilo kaybetmeyi vaat eder, sizi zayıflatabilir ama sağlıklı zayıflatmaz. Bu ilaçlar, vücuttan su atımını hızlandırır. Kaybedilen miktar daha çok kas ve sudur. Oysa sağlıklı kilo kaybı yağdan olandır. Kolay yoldan kilo vermenin herkesin hayali olduğunu ancak hızlı verilen kiloların aynı hızda geri alındığının unutulmaması gerekir.  Bu tür ilaçlarla verdiğimiz hızlı kilolar bize kalp, böbrek, sinir sistemi, karaciğer ve beyin hastalıkları olarak geri dönebilir. Piyasada içeriği bilinmeyen, bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmamış ve Sağlık Bakanlığı onayı olmayan bitkisel zayıflama hapları özellikle internet ve televizyonda uzman olmayan kişilerce tanıtılıp yüksek fiyatlarla satılmaktadır. 
   
  İlk tercih zayıflama ilacı olmasın
   
  Şişmanlığın en etkili tedavisi için birçok bilim dalının (endokrinoloji, psikoloji, beslenme) ortak çalışması gerekir. Zayıflamak için ilaca gerek yok. Bir diyetisyen tarafından hazırlanan kişinin beslenme alışkanlıklarına uygun bir diyet ve düzenli egzersizle beraber, davranış değişikliği ile zayıflamak göründüğü kadar zahmetli değildir. Bu uygulamalara rağmen kişi kilo veremiyorsa ilaç ya da cerrahi tedaviye ancak uzman doktorlar kontrolünde başlanabilir.
   
  Bakanlık onaylı ilaçlar var
   
  Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı, zayıflama ilaçları var ancak bu ilaçları da herkesin kullanması yanlıştır. Sağlık Bakanlığı, uzman hekimler tarafından zayıflama ilaçları verilmesine onay veriyor. Bu ilaçlar verilirken hastanın kilosu, boy uzunluğunun metre karesine bölünüyor. Çıkan rakam 30’un üzerinde olduğu takdirde, şeker, kalp, tansiyon gibi kronik hastalığına bakılıyor. Kişinin bu tip hastalıkları da varsa 3 ay diyet ve spor yapması isteniyor. Eğer kişi hala zayıflayamamışsa ilaç reçete ediliyor. Bakanlık onaylı zayıflama ilaçları ya vücuda alınan yağın emilimini engelleyerek ya da tokluk hissi vererek zayıflama sağlıyor.
   
  Sağlıklı kilo vermek için 10 altın kural
   
  · Yeterli ve dengeli beslen: Bence en önemli kural! Ne az ne de çok ne de tek tip ye, dengeyi koru!
  · Spor yap: Zayıflamada en etkili aktivite yürüyüş! Tak kulaklığı kendini doğaya bırak!
  · Su iç: Kilonuz başına 30 ml su içmeniz yeterli olacaktır.
  · Yeteri kadar uyu(6-7 saat): Uykunun fazlası da azı da kilo yapar unutma!
  · Kararlı ol: 1 hafta kilo veremedim diye pes etme! Kararlı ol ve sonuna kadar git!
  · Moralini bozma: Etrafdakilere kulak asma! 
  · Kendine güven: Diğer insanlardan farkın ne? Sen de yaparsın unutma!
  · Stres yapma: Vücuda sürekli baskı yaparak onu sıkma, rahat bırak!
  · Bahane üretme: Kendine bahaneler bulmaktan vazgeç!
  · Gülümse: Gülmeyi unutma!
   

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.