|   | 
 • Bir Öneri Olarak 'İdealist İnsan'

  Normatif insandan normatif topluma ulaşma düşüncesi hocalarımdan Mehmet Yıldız'ın kalemine konu oldu. Bunca yoğunluğu arasında üçüncü kitabına, İdealist İnsan'a, imza atan yazar azmiyle takdire şâyân bir başarıya ulaştı. Öncelikle kendisini bu yüzden ayakta alkışlıyorum. Yelkovan Yayınları’yla okur karşısına çıkan İdealist İnsan, Şubat 2017’de raflarda yerini aldı.

   

  Zengin bir kaynakça eşliğinde düşüncelerini ve iddialarını sağlama alan yazar içerik yönünden okurlarını eleştirel bir zorlukla karşılaştırıyor. Bunu belki de hitap ettiği kitleyi göz önünde bulundurarak yapmıştır.

   

  Kurtulmanın, olması gerekenin, ihtiyaç duyulanın kısacası normatif düzenin İslam’la mümkün olabileceğini savunan yazar. Kapitalist modernite'nin toplumdan aldıklarını iyi gözlemlemekle beraber İslam toplumlarının ne yazık ki yoksun olduğu mücadele araçlarını yine İslam unsuru ile elde edilebileceğini ortaya koyuyor. Algının maruz kaldığı kötülükler ve ezilen statükosunun varlığı sonucu kimi önyargılara kapılan birey, adına mücadele diyebileceğimiz bir durumun zaferle sonuçlanmasını istediği takdirde şartları mevcut durumda özünde barındırmaktadır fakat onu kullanabilmesi için önce keşfetmesi gerekir.

   

  Yazarın kendisiyle yaptığım birkaç tartışmada kitabın asıl amacının insanları bazı konularda düşünmeye yönlendirmek olduğunu söylemişti. Aklın egemenliğine bu noktada inanan yazar en doğru ve en kârlı yöntemin bulunması için fikir beyânına ihtiyaç olduğunu fark etmiş. Kendisi sadece eleştiri ve çözümleme yapmakla kalmayıp çözüm önerilerini de sunmuş. Roman gibi bir geçmişe sahip olan Mehmet Yıldız tecrübelerini idealist insana serpiştirip bir karışım sunmuş bizlere. Ne diyelim içene helâl olsun.

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.