|   | 
 • Devler Arenasında Final Four Heyecanı

  13 Mayıs Cuma günü Euroleague’de Final Four heyecanı başlıyor. Bu sezon ülkemizi Fenerbahçe’nin temsil edeceği  Final Four’da iki Rus ekibi karşı karşıya gelirken Fenerbahçe’nin rakibi İspanyol ekip Laboral Kutxa oldu. Geçen hafta Eurocup şampiyonu olan Galatasaray Odeabank’ın ardından Fenerbahçe’de umarım kupayı alarak bu sevinci bir kez daha ülke basketboluna yaşatır. Final Four'da iki Rus ekibi CSKA Moskova ve Lokomotiv Kuban eşleşirken, temsilcimiz Fenerbahçe İspanyol ekibi Laboral Kutxa ile eşleşti. Eşleşmeleri değerlendirmeye başlayalım.

   

  CSKA Moskova - Lokomotiv Kuban

  Euroleague’in en yüksek bütçeli takımı olan CSKA Moskova aynı zamanda tecrübesi ile Final Four’un en büyük şampiyonluk adaylarından. Lokomotiv Kuban ise bu sezon ilk kez mücadele ettiği Euroleagu’de koç Bartzokas önderliğinde Final Four’a kalmayı başardı fakat işleri CSKA Moskova karşısında çok zor. Lokomotiv Kuban Delaney, Randolph ve Claver önderliğinde inanılmaz işler yaparken, CSKA Moskova’da ise sezonun en skorer oyuncuları olan Nando De Colo ve Teodosic takımın en önemli iki ismi. Geçmiş yıllarda hep final maçlarında kaybeden CSKA bu yıl bu şanssızlığını kırmaya çalışacak. Lokomotiv Kuban ise bence hedeflerini en iyi şekilde gerçekleştirdi. Belki sene başında Final Four hedefleri arasında yoktu ama bu büyük de bir sürpriz olmadı. Lokomotiv Kuban’ın, CSKA Moskova’ya diş geçirebilmesi için muazzam bir savunma direnci ortaya koymaları gerekiyor. Çünkü karşılarında Euroleague’in en iyi hücüm yapan takımı var. Özellikle dış oyuncu savunmasını iyi yaparsa Kuban ki bu çok ama çok zor, maça ancak o zaman ortak olabilirler. Dış oyuncuları savunmak neden zor? Çünkü karşılarında Teodosic ve Nando De Colo gibi bu sezonu muhteşem geçiren iki oyun kurucu var. Eğer Draper ve Malcolm Delaney bu işi başarbilirlerse Kuban temsilcisi hücumda Randolph ve Delaney önderliğinde maça ortak olabilir. Aslında Kuban çok ters bir takım. Ters eşleşme ve hücumda uzunların şut tehdidi bütün rakipler için biraz düşündürücü. Bu turun favorisi net bir şekilde CSKA Moskova ancak maçlar tek maç üzerinden oynandığı için her maç final havasında geçecek ve final maçları her zaman zor geçer.

   

  Fenerbahçe - Laboral Kutxa

  Gelelim temsilcimiz Fenerbahçe’nin Laboral eşleşmesine. Bu yıl koç Obradovic ile muazzam bir sezon geçiren Fenerbahçe Final Four’da Euroleauge’de bir sürprizi gerçekleştiren Laboral ile eşleşti. Bu sezon koç Perasovic önderliğinde tecrübesiz fakat bir o kadar dinamik kadrosu ile Euroleague’de müthiş iş çıkaran Laboral Final Four’u hak etti. Kadrosunda Mike James, Darius Adams ve Bourousis gibi isimleri barındıran Laboral oyunun her iki yönünü de çok iyi oynayabiliyor. Özellikle Mike James ve Darius Adams gibi çılgın iki guardı bulunan Laboral bu oyuncular ile hem dışarıdan hem de içeriden oldukça sayı çıkarıyor. Ama Fenerbahçe maçında bu çok kolay olmayacaktır. Çünkü Fenerbahçe boyalı alan savunmasını bu yıl Avrupa’da en iyi yapan takım. Jan Vesely ve Ekpe Udoh gibi ikiz kulelere sahip olan Fenerbahçe hücumda da bu ikiliyi sıkça kullanıyor. Fenerbahçe kısa savunucuları, James ve Adams’ı üçlük çizgisinin gerisinden ne kadar iyi savunabilirse Fenerbahçe için maç o kadar rahat geçer. Laboral’da en tecrübeli oyuncu olan Bourousis hem tecrübesi hem de iyi oyunu ile bu yıl takımın en skorer isimlerinden biri. Bourousis Fenerbahçe’nin uzunlarını savunabilecek bir oyuncu değil hem gövdesinin genişliği hem de ayaklarının yavaşlığı bizim iki atletik uzunumuzu durduracak düzeyde değil. Eğer Bourousis’i erken faul problemine sokabilirse Fenerbahçe, hem hücumda hem de savunmada içeri hücumlarını durdurarak rahatça finale yükselebilir. Bu maçta önemli olan nokta şu; Eğer temsilcimiz Laboral’in iki çılgın guardı James ve Adams’ın dış şut etkinliğini durdurabilirse bu maç temsilcimiz adına rahat geçecektir. Zaten Obradovic’de bunların önlemini almıştır. Benim tahminim ve görüşüm bu maçın galibinin Fenerbahçe olacağı.

   

  Şimdiden temsilcimiz Fenerbahçe’ye şampiyonluk yolunda başarılar diliyorum.

   

  ENERJİNİZ YETER!

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.