|   | 
 • Hakan Çitmen

  Dolar Kime Göz Kırpıyor!!!

         Enflasyon rakamları düştükten sonra, gözler Dolar kitlendi. Aylardır belirli bir aralıkta devam eden Dolar, hareketleri ile alıcısını tedirgin etti. Geçtiğimiz hafta 5.70 tl altını da görse de, bu seviyelerde fazla kalamadı. Peki, Dolar nereye kadar çıkar? Herkes bu sorunun cevabını arıyor. Neden hala bu seviyelerde olduğunu merak ediyor!!!

  Merkez Bankası, yaptığı hamlelerle Doların ateşini söndürmek için çabalıyor. Ani şoklara karşı daima piyasaya Dolar sürerek O harareti azaltma yoluna gitti. Doların belli bir band aralığında gitmesini sağladı. Yaptığı hamlelerle de başarı sağladı. Evet, başarışı oldu. Dolar 5.70-5.80 aralığında dolanıp duruyor. Küresel riskler ve ülke içinde devam eden belirsizlik, Dolardaki bu stabil hareketin kalıcı olamayacağına işaret ediyor. Açıklan Ekonomi paketlerinin içinde yapısal sorunları çözecek adımlar çıkmadı. Üretimi artırıcı, üreticiyi teşvik edici kararlar alınmadı. Hal böyle olunca, maliyetler aldı başını gitti. Vatandaş, düşünceli. Çare arıyor ama yapabilecekleri sınırlı. Halk, Ekonomiye olan güveni sarsıldığı için para harcamak istemiyor. Belirsizliğin fazla olması da, haliyle harcamalarını daha kısmasına sebep oldu.  O güven ortamı gelene kadar da kısmaya devam edecek.

  Vatandaşların, bankalardaki döviz mevduat hesapları her geçen gün artmaya devam ediyor. Toplam rakam 200 milyar dolara dayandı. Halkın rağbeti ise hala devam ediyor. İnanıyor ki, bu seviyelerde pek kalıcı olmaz. Halk bu görüşünde pek de haksız sayılmaz. Çarşı pazarı dolaştığında gördüğü fiyatlar düşen enflasyonla birlikte düşmedi. Herşey ateş pahası. Ayşe teyze pazara çıktığında, Pazar arabasını  eskisi gibi dolduramıyor. Alırken ya gram gram ya da tane tane alıyor. Cebindeki paranın değeri düşmüş. Ayşe Teyze, evine daha az meyve sebze alacak.  Akşam yemeğinden bir  tabak azaltacak. Allah Ayşe Teyzenin yardımcısı olsun.

  Piyasada, nakit para hareketi azaldı. Artık para dönmüyor. Ekonomiyi yönetenlerin bunu görmemesi mümkün mü? HAYIR. Yapılması gereken piyasayı canlandırıcı hamleler yapmak. Ekonomi paketleri canlandırmaya yetmedi. Ekonomi yönetimi, kademe kademe arttırılacak. Başka yolu da görünmüyor. Bankalarda yatan dövizlerin çözülmesi lazım. Çözülsünki, ekonomiye can gelsin, piyasa biraz rahat bir nefes alsın. Para hareketi artsın. Beti benzi solan ekonomiye kan gelsin. Gelelim bir başka meseleye daha… 13 Kasım’da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika’ya bir ziyaret gerçekleştirecek. ABD Başkanı Trump ile Halkbank Davasını ve Barış Pınarı Harekatındaki yol haritası ve gelinen noktanın değerlendirilmesi bekleniyor. İç piyasada ekonomik belirsizlik yetmezmiş gibi, Uluslararası siyasi riskleri ve jeopolitik riskleri d beraberinde getiriyor. İyimser bir hava esse bile Dolar, son düşüş hamlesi ile bu olumlu havayı fiyatladı.

  Kasım ayı içinde, Teknik olarak görmesi muhtemel noktalarsa, 5.79 tl den itibaren yükseliş trendine güçlü adımla başlıyor. Sonrasında 5.84 tl seviyelerinin üzerine atması ile 5.91 tl rakamları görebileceği noktalar. Rakamlar 6 tl seviyelerinin altında uğrayacağı seviyeler olarak karşımıza çıkıyor.

  Klişe bir söz vardır hatırlatmadan geçmeyelim; “Dolar, gördüğü bir seviyeyi bir daha unutmaz.”

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.