|   | 
 • Hayvanat bahçesindeki dev akvaryumlarda bayram temizliği


  Hayvanat bahçesindeki dev akvaryumlarda bayram temizliği
  Hayvanat bahçesindeki dev akvaryumlarda bayram temizliği - Dalgıç kıyafeti ile akvaryuma giren özel ekipler, hem akvaryumun içerisini temizliyor hem de pirana, köpek ve timsah balığı gibi tehlikeli hayvanları besliyor - Yaklaşık 5 kişilik ekip, 21 akvaryumu toplam 25 günde temizledi

   Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ise ikinci dünyanın üçüncü büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesinde bayram öncesi dev akvaryumların genel temizliği yapıldı. Köpek balıkları, pirana ve timsah balıkları gibi tehlikeli hayvanlarında bulunduğu toplam 21 dev akyaryum 25 günde temizlendi. 
  Bayram süresince yoğun ziyaretçi ağırlaması beklenen Türkiye'nin ve dünyanın en büyük Hayvanat Bahçelerinden biri olan Gaziantep Hayvanat Bahçesinde yüzlerce çeşit balığın yer aldığı dev akvaryumların genel temizliği yapıldı. Büyüklüğüne göre bir akvaryumun temizliği 1 yada bir buçuk gün sürerken, 5 kişilik ekip tarafından yürütülen çalışmalarda 21 akvaryumun tamamı 25 günde tamamlandı. 
  24 Temmuz'da temizliğini başlanan akvaryumlar, Kurban Bayramı'ndaki ziyaretler için hazır hale getirildi. Arefe günü öncesinde tamamlanan temizlik çalışmalarında ise dalgıç kıyafetli özel ekipler görev alıyor. Dalgıç kıyafetleri ile akvaryuma giren ekipler, hem akvaryumu temizliyor hem da bu balıklara et vererek, besliyor. 

  Piranadan ciklet balıklarına 
  Hayvanat Bahçesindeki akvaryumlarla ilgilenen ekibin Sorumlusu Sedat Daşçı, temizliğini yürüttükleri akvaryumlarda ciklet balıklarından piranalara kadar farklı türde balıkların bulunduğunu kaydetti. Sorumlu Daşçı, "Gaziantep Hayvanat Bahçesinde toplam 21 tane akvaryum var. Bunlardan 18 tanesi tatlı su akvaryumu 3 tanesi de deniz akvaryumu. Bunlara biz periyodik olarak temizlik ve işlemleri uyguluyoruz. Bugün de özellikle piranaların ve çiklet balıklarının olduğu akvaryumların bayram öncesi genel temizliğini yaptık ve bitirdik şuanda” dedi. 

  Köpek ve timsah balıkları da var 
  Sedat Daşçı, akvaryumda piranaların yanı sıra köpek balığı, timsah balığı gibi tehlikeli balıkların da bulunduğunu vurgulayarak, "Özellikle pirana gibi, Türkiye’de sadece Gaziantep Hayvanat Bahçesinde bulunan timsah balığı gibi ve köpek balığı gibi balıklarımız var. Bu balıkların bulunduğu akvaryumların temizliğini ise balıkları yemleme yaparak karınlarını doyurduktan sonra kontrollü dalış ile hallediyoruz" şeklinde konuştu. 

  Temizliğin önemi 
  Daşçı, akvaryum temizliğinin önemine de değinerek, "Onlar da canlı sonuçta ve çocuk gibi şefkat istiyorlar. O yüzden akvaryumlara hemen her gün dalış yaparak gerek taşların, gerek içerinin gerekse de camların temizliğini yapıp çıkıyoruz” ifadelerini kullandı. 
  YORUMLAR

  YORUM YAP!

  Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.

  Ad Soyad

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.