|   | 
 • Melikşah Üniversitesi Davası’nda karar çıktı!


  Melikşah Üniversitesi Davası’nda karar çıktı!
  Kayseri’de 15 Temmuz sonrası FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Melikşah Üniversitesi’nin rektörü, akademisyenleri ve personelinin bulunduğu 4’ü tutuklu 21 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

  Mahkeme, tutuksuz sanıklar eski Melikşah Üniversitesi rektörü M. D. M’ye 10 yıl, eski genel sekreter V. D.’ye aynı suçtan 11 yıl 3 ay hapis cezası vererek tutuklanmalarına hükmetti. 

  Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tek tek dosyalarda görülen davalarda tutuklu sanık O. G., tutuksuz sanıklar eski rektör  M. D. M, üniversite genel sekreteri V. D., E. E., H. E., M. Y., H. G., S. B., B. V., M.M. Ö., H.K., A.U, M. Y., N. K., A. Y., N. V., D.B., M. E. S., N. O. ve Y. C. ile avukatlar hazır bulunurken, tutuksuz sanık U. H.duruşmaya gelmedi. 

  Sanık ve avukatlarının mütalaaya ilişkin savunmalarını yaptılar. 
  7 Ağustos 2016’da gözaltına alınan ve 15 Ağustos 2016’da tutuklanan 11 Ocak’taki son celsede tahliye olan eski Melikşah Üniversitesi rektörü M.D. M., "2013 yılında üniversiteye rektör olarak atandım. Memduh Boydak çok iyi maaş teklif edince kabul ettim. Bilirkişi raporu açıklayıcı değil, 10 dakikada insan bin defa by lock programına nasıl girer? Eagle kalıntısı ile ilgili olarak aynı anda yüklenip, kaldırılmış. Daha sonra 15 Temmuz hain darbeden 15 gün sonra yine yüklenmiş görünüyor. Bunu yapacak insanın kafayı yemiş olması gerekir. Maaşlar Bank Asya’ya yatırılırdı, ben maaşımı çeker, bir kısmını başka bankaya transfer ederdim. Niğde Üniversitesi’nde kadrolaşma yaptığım iddiaları yalandır. Evde bulunan iki Arapça kitap, yaklaşık bin kitabın arasında çıktı. Yasak kitap olduğunu bilmiyordum. Hakkımdaki iddiaların hiçbirinin doğru olmadığı ortaya çıktı. 18 ay hapiste yattım, alnımıza çalınan kara lekeden kurtulmak istiyorum” diye konuştu. 

  Eski Melikşah Üniversitesi genel sekreteri V. D. ise “Üniversitedeki toplantıların dışında hiçbir toplantıya katılmadım. Kullandığım telefonda by lock çıktığını yeni öğrendim. Cihazı ve hattı o zaman üniversitenin Bilgi İşlem Merkezi zimmetle verdi. Kurum içinde kullanmamı söylediler. 15 Temmuz’dan sonra by lock adlı programı duydum, ben kullanmadım” dedi. 
  Cumhuriyet Savcısı verdiği mütalaasında tutuksuz 3 sanığın beraatına, rektörün de aralarında olduğu diğer sanıkların ise ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. 

  ESKİ REKTÖR VE GENEL SEKRETER TEKRAR TUTUKLANDI 
  Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu tutuksuz sanıklar eski Melikşah Üniversitesi rektörü M. D.M.’ye ‘silahlı terör örgütü üyesi olma’ suçundan 10 yıl, eski Melikşah Üniversitesi genel sekreteri V. D.’ye aynı suçtan 11 yıl 3 ay hapis cezası vererek tutuklanmalarına hükmetti. Tutuklu sanık O. G’ye 8 yıl 9 ay hapis cezası veren mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti. Ayrıca mahkeme, tutuksuz sanıklardan Y. C.’e 7 yıl 6 ay, E. E., B.V., D. B.’ye ayrı ayrı 6 yıl 10 ay 15 gün hapis, N. V., N. O., U.H., H. E., M.Y., M.M. Ö., H. K., A.U., M. Y., N. K.’ye ise ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Tutuksuz sanıklar S.B., A. Y. ve M. E. S.’nin ise beraatına karar verildi.

  11 Ocak’taki görülen celsede M.D.M. ve V. D. tahliye olmuşlardı. Son verilen hapis cezaları ile iki sanık tekrar tutuklandılar. 
  YORUMLAR

  YORUM YAP!

  Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.

  Ad Soyad

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.