|   | 
 • SİGARA VE OBEZİTE KANSER NEDENİ


  SİGARA VE OBEZİTE KANSER NEDENİ
  Kayseri Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğu bildirildi.

   Kayseri Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'de yılda yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konulduğu bildirildi.

  Açıklamada, "Kanserli olguların yaklaşık üçte ikisi erkeklerde görülüyor. Bölge veya şehirler arasında kanser görülme sıklığı açısından önemli farklılıklar da bulunmuyor. Bununla birlikte Türkiye'deki kanser vakalarının önemli bir kısmı sigara ve obezite ile ilişkilidir" ifadesine yer verildi.

  Kayseri'deki tüm sağlık kurum ve kuruluşları ile Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM ) tarafından kanser taramaları (Kendi Kendine Meme Muayenesi Eğitimi, Klinik Meme Muayenesi, Mamografi, Serviks Kanseri Tarama ve Eğitimleri, Tütün Kontrolü, Yeterli ve Dengeli Beslenme) konularında faaliyetlerde bulunulduğu bildirildi.

  Açıklamada şu bilgiler verildi:

  "Halkın Bilinçlendirilmesi ve kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik

  tarama programları uygulayan

  Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'nin kanserle mücadele de rolleri oldukça önemlidir.

  Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'de Meme, Kolorektal (Barsak Kanserleri) ve Serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz verilmektedir.

  İlimizdeki Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Kadın Doğum Hastalıkları Kliniğinde hizmet vermektedir.

  2012 yılında Kendi Kendine Meme Muayenesi Eğitimi verilerek 3 bin 418 kişiye ulaşılmış, Halk Eğitim Merkezlerinde de 4 bin 723 kişiye eğitim verilmiştir.

  2012 yılında Müdürlüğümüz Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesince Resmi ve Özel Hastanelerden bin 790

  kanser vakası tespiti yapılmıştır.

  Unutmayalım ki Kanser Erken Teşhis edildiğinde tedavisi olmayan bir hastalık değildir."dedi  Etiketler

  YORUMLAR

  YORUM YAP!

  Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.

  Ad Soyad

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.