|   | 
 • Vatandaşa torba dolusu nefes


  Vatandaşa torba dolusu nefes
  Vergi ve cezalara faiz affından istihdam teşvikine, girişimciye destekten emeklilere ödemeye kadar birçok uygulamayı hayata geçiren hükûmet “Uygulamalardan yararlanmak için acele edin” mesajı verdi.

  Bedelli askerlik uygulaması, sağlık çalışanlarına yıpranma payı gibi birçok düzenlemeyi içeren torba yasa önceki akşam Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Yılbaşından bu yana çıkarılan torba kanunlarla vatandaşın hayatını kolaylaştıran birçok adım atan hükûmet, vatandaşın devletten beklentilerine dair birçok düzenlemeyi hayata geçirdi. Bunların yanı sıra özellikle gençler, yaşlılar ve dezavantajlı gruplara yönelik düzenleme yapıldı.

   
   
   

  EMEKLİ, YAŞLI VE GENÇLERE
  Hükûmet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde biner lira ikramiye uygulaması mayıs ayında çıkan torba yasa ile kanunlaştı ve ilk ikramiyeler Ramazan Bayramı öncesinde yatırıldı. İkinci ikramiye de önümüzdeki günlerde hesapta olacak. 65 yaş ve üzeri vatandaşların yaşlılık aylığı da artırıldı. Emekliliği olmayan, kimsesi bulunmayan ve hiç geliri olmayan vatandaşların aylığı 266 liradan 500 liraya çıkarıldı. 3 ayda bir maaş alan yaşlılar ise 1.500 lira alıyor.
  ¥ Gençlerin kendi işini kurması hâlinde ödeyecekleri sigorta primleri devlet tarafından karşılanması uygulaması başlatıldı. Ayrıca, 25 yaşını doldurmuş gençlerin genel sağlık sigortası prim borçları da silindi.
  ¥ Öğrenci affı da torbada yer aldı. Hazırlık ve lisans üstü dâhil üniversitelerle ilişiği kesilenler 18 Eylül’e kadar başvurursa öğrenimlerine başlayabilecekler.
  ¥ Eleman alana gelir vergisi stopajı, damga vergisi, SGK primi ve 2 ayda bir asgari ücret desteği verilecek. Son tarih 2020 olacak.
  ¥ 2003-2014 arasında madenlerde iş kazası sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına istihdam imkânı sağlandı.
  ¥ Gençlerin askerlik sorunu da son çıkarılan torba yasa ile çözüldü. Buna göre 1 Ocak 1994 ve öncesinde doğanlar 15 bin TL ve 21 gün temel eğitim alarak askerliğini tamamlamış sayılacak. Yurt dışında yaşayanlar ise 2 bin avro ödeyip uzaktan eğitim alacak.

  VERGİ VE PRİM AFFI İÇİN SON 5 GÜN
  31 Mart 2018 öncesini kapsayan düzenleme ile milyonlarca vatandaşın vergi ve vergi cezaları, bazı idari para cezaları, öğrenim kredileri, ceza ve benzeri kamu alacaklarına ilişkin her türlü faiz gibi alacaklar %95’i silinerek yeniden yapılandırılıyor. Son başvuru tarihi 31 Temmuz.  Etiketler

  YORUMLAR

  YORUM YAP!

  Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.

  Ad Soyad

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.