|   | 
 • Yolun Düşerse: Güney Kore


  Yolun Düşerse: Güney Kore
  Yolun Düşerse bu hafta dünyaya yön veren teknolojisi, hızla gelişen ekonomisi, hayran kitleleri milyonlara dayanan müzik grupları, dizi-film sektöründeki başarıları, çeşitli kültürel tarihleri ve sıcaklı sevecen insanların ülkesi Güney Kore’de...

  Tarihi milattan önce 3000 yıllarına dayanan Güney Kore Uzak Doğu ülke yaşantısının uzağında olan geleneksellik ve modernlik iç içe karışmış durumda. Teknolojik açıdan, dünyadan geri kalmayan ülkenin, sürekli gelişiyor olması, insan yaşantısının kolaylaşmasına zemin hazırlamıştır.

  Dost ülkemiz olarak bilinen güney koreye , Kuzey Kore birlikleri, yarımadanın tamamına komünizmi kabul ettirmek için saldırıp istila etti. Bunun üzerine BM., Güney Kore’nin kurtarılmasına karar verdi. Bölgeye BM askerleri gönderildi. Bu orduya Türkiye, bir tugayla katıldı. İşgalci komünist birliklerin Güney Kore’den çıkarılması için Mehmetçik büyük başarı gösterdi. Mehmetçiğin zaferi bütün dünyaya yayılarak takdir topladı. O zamandan bu zamana aramızdaki dostluk devam etmektedir.

  Nüfusları 43 milyonu bulan ülkenin en büyük şehri başşehir Seul’dür. Kore, Çin ile Japonya arasında bir köprü olmasına rağmen, kendilerine has bir kültür geliştirmiştir. Köylerde yaşayan Koreliler, yüzyıllar önceki gibi giyinir ve yaşarlar. Şehirlerde yaşayanlar ise batı dünyasının etkisindedirler. Resmi dili Korece olan ülke , İngilizce öğrenimini de oldukça önem verirler.

  Yemek yemeğe oldukça önem veren Güney Kore halkı sofralarından bizdeki lahana turşuna benzer Kimçi ‘lerini eksik etmezlermiş. Her damak tadına uygun lezzetin olduğu ülkede yemekler ve birlikte yemek yeme vazgeçilemeyen ciddi bir unsurmuş. Çeşitli festivalleri ülkede gelişen ve popülerliğinin gün be gün arttığı film ve sinema sektörü ve de hayran sayısına her gün yeni insanların katıldığı dünyaca ünlü müzik gruplarıyla Güney Kore adeta bir cazibe haline gelmiştir. Tabi bu kadar farklı ve çeşitli kültürel aktivitelerin yeri olan Güney Kore’de insanlarının ve inanışlarında ilginçlikleri oluyor. Birazda bunlara bakalım.

  - Resmi olarak kimliklerine işlenmese de sadece isimlerinin telaffuzu zor olan Koreliler kendilerine bir Amerikan ismi seçiyor ve yabancılarla iletişimde bu isimleri kullanıyorlar.
  Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, Güney Kore intihar olaylarının en çok yaşandığı Japonya'dan sonra ikinci ülke konumunda.
  - Batı ülkelerindeki 13 rakamı gibi Güney Kore'de de 4 rakamı uğursuz kabul ediliyor.
  - Yemeğe, masadaki en yaşlı kişi başlamadan kimse başlamıyor ve tabii ki bu yaşlı kişi sofradan ayrılmadan kimse ayrılmıyor.
  - Yeni doğan bir bebeği 1 yaşında kabul ediyorlar.
  Ayrıca bebeğin doğumundan sonraki 100. günde büyük bir tören hazırlıyorlar.
  Tavuk boynu yerlerse seslerinin daha güzel olacağı konusunda bir batıl inanca sahipler.
  - Görünüm ve güzelliğe geçtiğimizde Güney Kore dünyada en çok estetik ameliyatın gerçekleştirildiği ülke.
  - Birine herhangi bir şey verirken iki ellerini birden kullanıyorlar çünkü tek elle verilen bir şeyin gönülsüz verildiğine inanıyorlar
  Güney Koreli erkekler ise kozmetik ürünleri tamamıyla saplantı haline getirmiş durumdalar.
  Sınavlardan önce saç yıkanması çalıştığınız bütün bilgileri öldürür diye bir batıl inanca sahipler. Ayrıca çok ders çalışmaktan dolayı burunları kanıyorsa yeterince çalıştıklarının kanıtı olarak görüyorlar.
  Seul'de yaşayan insanlar dünyanın en uykusuz insanları arasında yer alıyor.
  Birçok Koreli, kan gruplarının kişiliği yansıttığına inanıyor ve aynı bizdeki burçlar gibi bu durumu epey ciddiye alıyorlar.

  Bunlar gibi daha nice ilginç inanışları varmış. Güney Kore, dört farklı mevsime sahip ılıman bir iklime sahiptir. Kışlar genellikle uzun, soğuk ve kurak geçer. Yazlar çok kısa, sıcak ve nemlidir. İlkbahar ve sonbahar hoş ama aynı zamanda kısa sürelidir. İstanbul’dan direk uçuşlarla gidebileceğiniz ülke Türkiye’den vize talep etmemektedir. Bu rengarenk ülkeye yolunuz düşerse muhteşem teknolojik ürünlerinden, çeşitli sokak yemeklerinden, birbirinden güzel festivallerinden ve sıcakkanlı insanlarında oluşan güzel anılar biriktirin deriz ...  Haber: Merve Akkuş  Etiketler

  YORUMLAR

  YORUM YAP!

  Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.

  Ad Soyad

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.