|   | 
 • İlk Oturum Sona Erdi!


  İlk Oturum Sona Erdi!
  Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) sona erdi. İstanbul Üniversitesi'nde sınava giren öğrenciler, sınav esnasında yaşadıkları stresi gazetecilere anlattı.

  Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 10.15'te başladı. İstanbul Üniversitesi'nde sınava giren öğrenciler sınavda ter döktü. Sınava giren öğrencilerin velileri de Üniversite'nin önünde çocukların sınavdan çıkmasını bekledi.

  3 milyon 120 bin 878 aday sınava girdi

  Sabahın erken saatlerden itibaren okullara gelen öğrenciler, sınav salonlarına alındı. TYT'nin saat 10.15'te yapılan birinci oturumu TYT'ye 3 milyon 120 bin 878 aday girdi. TYT'de adaylara Türkçe Testi'nde 40, Sosyal Bilimler Testi'nde 20, Temel Matematik Testi'nde 40, Fen Bilimleri Testi'nde 20 soru olmak üzere toplam 120 soru sorulacak ve 165 dakika süre verildi.

  “Mezuna bırakıyorum”

  Sınavdan çıkan bir öğrenci, “Mezuna bırakıyorum. Sınav çok zordu. Matematik çözemedim, biyoloji çözemedim, Türkçe çözemedim her şıkkın 2-3 cevabı vardı, çok kötüydü. Süre yeterli değildi, çözebilene yetecek bir sürede değildi. Bu sene olmadı” dedi.

  “Süre gayet yeterliydi”

  Sınava giren Kaan Baştürk verilen sürenin yeterli olduğunu söyleyerek, “Türkçe bölümü zordu, iki şıklar arasında kaldığımız zamanlar oldu. Bazı cümlelerde de gariplik vardı. Onun dışında sınav güzeldi. En zor ders Türkçeydi. Sayısal bölümünde fizik biraz zordu. Onun dışında biyoloji basitti. Kimya da orta derecede kolaydı. Süre gayet yeterliydi. İlk çıkanlardan oldum” şeklinde konuştu.

  “Sayısal konusunda iyi değilim ama Türkçe beni şaşırttı”

  Türkçe sorularının kolay olduğunu söyleyen bir öğrenci ise, “Bence Türkçe çok kolaydı. Ben Türkçe'nin bu kadar kolay olmasına şaşırdım. Sayısal konusunda iyi değilim ama Türkçe beni şaşırttı. Sayısala fazla çalışmadığım için bir şey diyemeyeceğim. Ama Türkçe'de iyiydim. Sınava ilk kez girmediğim için stresli değildim. AYT ve dil sınavına da gireceğim” ifadelerini kullandı.

  YKS'nin ikinci oturumu AYT'de yarın sabah saat 10.15'te başlayacak.

  Kimisi koşarak geldi, kimisi geç kaldı

  Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM), Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) Tekirdağ’da da gerçekleşti.

  Sınav öncesi kimi aday öğrenciler saatler önce okulların önüne gelerek sınava girdi. Sınava gelen bazı aday öğrenciler de son dakikada okulun kapısından giriş yapıp sınava yetişirken kimi adaylar ise geç kaldı.
  Sınava geç kalan aday öğrenciler sınav görevlileri tarafından okula alınmazken, okula alınmayan aday öğrenciler geri dönmek zorunda kaldı.

  20’ye yakın YKS adayı geleceğini polise borçlandı

  Sınava dakikalar kala ekipler motosikletle adayları sınava girecekleri okullara yetiştirdi. Polis ekipleri ayrıca sınava gireceği okulu karıştıran ve yanlış okula gelen adaylarında yardımına koştu. Polis ekipleri adayları sınava zamanında yetiştirmek için adeta zamanla yarışırken, ekipler yaptıkları fedakarlıkla bir çok adayın geleceğini kurtarmalarına yardımcı oldu.

  Kentte 20’ye yakın adayın polis sayesinde sınava yetiştirildiği öğrenildi.

  Deprem bölgesinde 40 derece sıcakta YKS heyecanı, sınava geç kalanlar koşu maratonunda ter döktü

  YKS sınavının gerçekleştiği Hatay’da adaylar ve aileleri sabahın ilk saatleriyle birlikte okullara akın ettiler. Mustafa Kemal Üniversitesi ve Narlıca Mahallesi’nde bulunan sınav merkezleri çevresinde yoğunluk yaşandı. Saatlerin 10.00’ı göstermesiyle kapılar kapandı ve sınav başladı. Her sınavda olduğu gibi bu sınavda da geç kalan adaylar, sınava alınmadılar. Sınav esnasında hava sıcaklığın 40 dereceyi bulmasıysa adaylara ve kendilerini bekleyen ailelerine ter döktürdü.
  Sınava geç kalan bir adayın trafikten dolayı geç kaldığını söyleyerek kısmet diyerek sınav merkezinden geri dönmesiyse dikkat çekti.  Etiketler

  YORUMLAR

  YORUM YAP!

  Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.

  Ad Soyad

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

Kar360.com Kayseri-Trkiye ve Dnya gndemini takip edebileceiniz, nteraktif bir haber sitesidir. Yazlm ve Tasarm hizmeti www.tahamedya.com tarafndan yaplmtr.