|   | 
 • Ramazan Sözlüğü : Fidye


  Ramazan Sözlüğü : Fidye

  Yaşlıların veya iyileşme umudu bulunmayan hastaların, Ramazan’da tutamadıkları oruçların bedeli olarak her güne karşılık bir fakirin bir günlük yiyecek ihtiyacını temin edecek miktarda verdikleri para veya iâşedir. Fidyenin meşruiyet şartı “oruç tutmaya güç yetirememek”tir. Bu durumda olan kişi daha sonra kaza etmeye gücü bulamıyorsa tutamadığı günler sayısınca fidye öder. Oruç fidyesinin tutarı, fıtır sadakasına denktir. Bir fakiri bir gün doyuracak (iki öğün) yiyecek para veya mal olarak verilebilir.

  Fidye, Ramazan’ın başında veya sonunda toplu olarak ödenebileceği gibi ramazanın içerisinde günlük olarak da ödenebilir. Hasta veya yaşlı olan kimse fidyesini ödedikten sonra sağlığına kavuşursa cumhur görüşe göre tutamadığı oruçları kaza etmelidir. Sağlığında fidyesini veremeyen kişi, varislerine bunun ödenmesini vasiyet etmelidir. (siyerinebi.com)
     Etiketler

  YORUMLAR

  YORUM YAP!

  Yorumlarınız editör onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır. Küfür, hakaret, büyük harf ve kişi ve kurumları rencide edici yorumlar onaylanmamaktadır.

  Ad Soyad

  ..

  Güvenlik Kodu

  Yorumunuz

DİĞER HABERLER

Kar360.com Kayseri-Türkiye ve Dünya gündemini takip edebileceğiniz, İnteraktif bir haber sitesidir. Yazılım ve Tasarım hizmeti www.tahamedya.com tarafından yapılmıştır.